The Project Raquel

31. 10. 2016

Od roku 2013 až do novembra tohto roku prebiehal pod záštitou Európskej Únie projekt Raquel. Na projekte sa podieľala Fakulta informatiky Masarykovej univerzity spolu s ďalšími 6 univerzitami z Viedne, Berlína, Zürichu, Rigy, Gdańsku a Barcelony. A čiastkovú úlohu na tom všetkom mala aj LEMMA.

Raquel, Randomness and Quantum Entanglement, čiže náhodnosť a kvantové previazanie, je výskum, kde sa pomocou kvantovej fyziky vygeneruje vždy iný náhodný kľúč, ktorý nebude možné replikovať alebo pozmeniť. Vďaka tomuto výskumu by bola chránená naša telefonická komunikácia, online bankovníctvo a všetky ostatné prenosy dát.

Po trojročnom výskume bolo vytvorené video vysvetľujúce význam projektu aj nám laikom. A práve v tomto zohralo úlohu laboratórium LEMMA, konkrétne dvaja študenti z jeho radov, dnes cvičiaci predmetu PV110 Základy filmové řeči, Jana Čecháčková a Jan Szlauer. Jana v priebehu 9 dní navštívila všetkých 7 univerzít, natáčala rozhovory s vedúcimi projektov a následne sa venovala strihu, Jan zasa do videa produkoval animácie.

Výsledné video si môžete pozrieť tu.

Mon