17. Filmový festival FI MU

23. 8. 2017

Chlebíčky? Máme. Rezervačky? Máme! Stres? Tiež! Tešíme sa? Veľmi!

Po celom areáli vidíte pobehovať študentov vo festivalových tričkách, prenášať veci, lepiť šípky... usmievať sa - lebo konečne je tu deň, na ktorý sa pripravovali dva semestre a ich fakulta sa na tento deň zmení na kino a festivalový priestor.

Asi takto nejako to vyzeralo 17. mája 2017 na Fakulte Informatiky Masarykovej univerzity. Už sedemnásty rok sa nám, študentom MUNI, podarilo zorganizovať Filmový festival Fakulty informatiky Masarykovej univerzity. Svoje vlastné študentské filmy, pohyblivé obrázky, sme sa rozhodli prezentovať pod príznačným mottom Pohni obrazem.

A že sme ním teda pohli!

Ani po mesiacoch sa nám nechce veriť, akú účasť sme dosiahli. Takmer tisícka filmových priaznivcov a fanúšikov študentského filmu zavítala na naše premietacie miesta. Diváci dostali na výber medzi Univerzitným Kinom Scala a Fakultou informatiky (my sme na výber nemali, boli sme všade! :) ). Podarilo sa nám obe miesta krásne zaplniť (ale nebojte, ak v roku 2018 prídete, miesto vám nájdeme!) o čom svedčí fakt, že sme prekonali účasť z minulého roku.

Pýtate sa čo program? V dvoch blokoch súťažných filmov si diváci pozreli celkom 12 snímkov. Ponúkli sme im animák, romantiku, či humor, a to všetko z pera a kamery našich talentovaných študentov - väčšinou absolventov predmetov PV110 a PV113.

A čo sme chceli na oplátku? Predsa divácke hlasy! Kým sme ich my počítali, návštevníci si mohli užiť bonusové filmy, medzi ktorými jednoznačne zaujal a očaril napríklad film Prázdne miesto.

Ale to nie je všetko! Po skončení festivalu nás čakala afterparty vo Fléde, na ktorú mali návštevníci festivalu vstup zadarmo! Najprv sme však museli vyhlásiť víťazov...

V diváckom hlasovaní jednoznačne bodoval film Gin, ktorý nás naučil, že si treba dávať veľký pozor na priania. Na druhé miesto sa dostal film TRANS(AP)PARENT 87, s ktorým sa dokázali stotožniť najmä tí z nás, ktorí si zažili svoje na internáte, ale pobavil všetkých. A tretie miesto obsadila (nie tak celkom typická) Karkulka. Presnejšie, film Lepší než Karkulka. Porota ako najlepší film označila multižánrový snímok Co se dělo ve škole? a na spoločné druhé a tretie miesto vybrala už aj divákmi ocenené Gin a TRANS(AP)PARENT 87.

Ak si chcete (znova) pozrieť filmy tohto festivalu a vybrať si toho vášho víťaza, celý playlist je na našom Youtube!

Ceny boli rozdané a divákom (a nám tiež) neostalo nič iné, než sa presunúť do klubu Fléda, kde sme oslavovali úspech 17. ročníka Filmového festivalu Fakulty informatiky až do rána!

Veríme, že ak ste tento rok urobili tú chybu, že ste ho nenavštívili, po prečítaní tohoto článku k nám zavítate v roku 2018! Tešíme sa na vás a aj vy sa určite máte na čo - veď náš festival už bude dospelý!

- Sašenka